Dotaz ohledně předávání OÚ odborovým organizacím

Zaměstnanecké organizace podle zákoníku práce předávají odborovým organizacím detailní přehledy o plánu dovolených svých zaměstnanců. Cizí lidé, odboroví předáci a jejich kancelářští pracovníci, jež neznám a nemám k nim žádný vztah, tak budou proti mé vůli vědět, kdy budu mimo zaměstnání, ale hlavně kdy mohu být mimo domov. Nepotřebuji, aby o mou dohodu se zaměstnavatelem … Číst dál

Nový trend v monitoringu zaměstnanců: Co je to „bossware“ a k čemu se používá?

V době pandemie, kdy velká část lidí pracovala z domova, se v oblasti monitorování zaměstnanců rozšířilo používání tzv. bosswaru neboli programu, který zaměstnavateli umožňuje sledovat aktivitu zaměstnance na firemním zařízení. Upozornil na to britský server The Guardian. Monitorovací programy poskytují zaměstnavateli například informace o tom, jak zaměstnanec pracuje, co vyhledává na internetu, a dokážou dokonce … Číst dál

Jak zpracovávat osobní údaje při nástupu do práce

Jak zpracovávat osobní údaje kandidáta, který uspěl ve výběrovém řízení a chystá se nastoupit do práce? Které údaje si můžete ponechat a které naopak nesmíte zpracovávat? A co (ne)může obsahovat osobní spis zaměstnance?

Jak se vyhnout častým chybám při jmenování pověřence

V praxi se stále opakují stejné chyby při jmenování a úkolování pověřenců pro ochranu osobních údajů. Co musí vhodný kandidát na funkci DPO splňovat? A kdy se může pověřenec dostat do střetu zájmů? Pomoct vám můžou nová vodítka francouzského dozorového orgánu.

Jak na nábor zaměstnanců v souladu s GDPR

V praxi se často zapomíná, že zpracování osobních údajů potenciálních zaměstnanců probíhá už během výběrového řízení. Jaké údaje (ne)můžete od uchazečů vyžadovat? V jakých případech budete potřebovat kandidátův souhlas? A jak naložit s osobními údaji po ukončení náboru?

Dotaz ohledně činnosti headhunterů ve vztahu k GDPR

Naše firma se mimo jiné zabývá vyhledáváním vhodných kandidátů na pracovní pozice. Klient nám zadá požadovaný profil (vzdělání, dovednosti a podobně), my najdeme a oslovíme vhodného kandidáta a kandidátovy údaje poté pošleme klientovi. Kdo je ve vztahu naše firma-klient správce a kdo zpracovatel?

Jak správně upravit mlčenlivost zaměstnanců?

Povinnost zaměstnanců zachovávat mlčenlivost dělá v praxi často problémy. Kdy ji stanovuje zákon a kdy je třeba mlčení upravit smlouvou? Jak je to s povinností zaměstnance být vůči zaměstnavateli loajální nebo s ochranou obchodního tajemství?