Kauza Česká pošta: Kdo (ne)může pořizovat záznam hovoru?

Čtenář Elektronického zpravodaje pro pověřence nás upozornil na nesrovnalost v přístupu České pošty k právu pořizovat záznam obchodního hovoru. Česká pošta na základě oprávněného zájmu nahrává hovory se svými zákazníky (pokud k tomu dají souhlas), ale pokud si sám zákazník chce pořídit záznam hovoru, jeho žádost je zamítnuta s odvoláním na ochranu soukromí pracovníka infolinky. To ovšem vyvolává otázku, zda má soukromí zákazníka stejnou váhu jako soukromí zaměstnance České pošty. Jak se na to dívá zákon? Elektronický zpravodaj pro pověřence požádal odborníky o nezávislý posudek.

Dotaz ohledně uchovávání záznamů o souhlasech s cookies

Použil jsem váš checklist Nastavení cookies podle novely zákona o elektronických komunikacích a chtěl bych se zeptal na bod, kterému moc nerozumím: „Po přiměřenou dobu uchováváme veškeré záznamy o souhlasu s používáním souborů.“ Používám ve WordPressu plugin Complianz, který umožňuje generovat a uchovávat doklady o souhlasu. Je možné tento dokument považovat za doklad o souhlasu, … Číst dál

Jak správně získat souhlas od zákazníka

Nové rozhodnutí Soudního dvora EU opět ukázalo, jak přísné požadavky klade na správné získávání souhlasů se zpracováním osobních údajů od zákazníků. Na čem může takový souhlas ztroskotat? Stačí předem zaškrtnuté políčko nebo chybějící či zavádějící informace. Jak tedy podle soudu správně získat souhlas, aby byl výslovný, vědomý a svobodný?