Nejčastější chyby ve zpracovatelských smlouvách

Máte ve zpracovatelské smlouvě přesné pokyny ke zpracování údajů? Zavázal se vám zpracovatel, že po skončení smlouvy smaže svěřené osobní údaje? Na základě nových vodítek EDPB poradíme, jak sestavit funkční smlouvu.

Zpracovatelská smlouva: Co v ní nesmí nově chybět podle EDPB?

Umíte si poradit se všemi náležitostmi zpracovatelské smlouvy? Které údaje činí v praxi největší problémy? Nezaměňujete účel zpracování s účelem smlouvy? Nová vodítka EDPB se vyplatí znát, protože sankce hrozí jak správci, tak zpracovateli.

Je poskytovatel cloudu či hostingu zpracovatelem?

Tvrdí vám poskytovatel cloudu či hostingu, že není zpracovatelem, protože nemá k osobním údajům fakticky přístup? Nenechte se oklamat! Co všechno je a není operací zpracování podle GDPR? Počítají se i zašifrované údaje? A jakou argumentaci proti takovému poskytovateli použít?

Dotazník ke klasifikaci zpracovatelů

Prověrka zpracovatele rozhodně patří mezi základní povinnosti správce. Předtím, než uzavřete zpracovatelskou smlouvu, musíte pečlivě posoudit, zda nepůjde o rizikové zpracování. S tím vám pomůže návrh jednoduchého dotazníku, který si můžete dále upravit podle svých potřeb.

Prověřte si zpracovatele aneb jenom smlouva vás nezachrání

Proč je důležité provést prověrku zpracovatele, kterému hodláte svěřit osobní údaje svých klientů? Pouhá zpracovatelská smlouva vás totiž v případě potíží neochrání. Poradíme vám několik jednoduchých kroků, jak kontraktaci zpracovatele provést v souladu s GDPR.

Dotaz ohledně povinnosti sepsat zpracovatelskou smlouvu

Je firma poskytující právní poradenství oprávněna zpracovávat osobní údaje i bez sepsání zpracovatelské smlouvy, nebo se jedná o klasický vztah se třetí stranou a zpracováváním osobních údajů bez zpracovatelské smlouvy porušují zákon?

Co dělat, když správce nevyžaduje zpracovatelskou smouvu?

Pokud je firma v roli zpracovatele a správce nevyžaduje zpracovatelskou smlouvu (porušuje zákon), jak se má zpracovatel zachovat? Má vyžadovat zpracovatelskou smlouvu, aby měl vše z pohledu nařízení v pořádku, nebo si má vytvořit vlastní? Co když ji správce odmítá podepsat?